web analytics

Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Rybniku


"Metody wolne od przemocy pozwalaj± rozwijaæ empatiê i zrozumienie, dziêki czemu stajemy siê bardziej ludzcy, przez co bardziej zas³ugujemy na wspania³e towarzystwo psów, do których szlachetno¶ci czêsto nie dorastamy"

Dr Michael W.Fox




Description: PAWS logo


Kurs zawodowy, instruktorski w zakresie dogoterapii/kynoterapii 
czyli terapii kontaktowej z udzia³em psa

pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego

! Udzia³ w kursie bez psa !

Dogoterapia to jedna z form animaloterapii, inaczej zwana terapi± kontaktow± lub terapi± z udzia³em zwierz±t, która zyskuje coraz wiêksz± popularno¶æ. Forma wspomagania rozwoju dziecka w obecno¶ci psa na zajêciach staje siê po¿±dan± alternatywn± form± uczenia dzieci, dlatego nale¿y siê tylko cieszyæ z coraz szerzej wprowadzanej do szkó³ i przedszkoli tzw. edukacji humanitarnej.

Zabawa jest naturaln± i bezinteresown± form± aktywno¶ci dziecka, która niew±tpliwie spe³nia znacz±c± rolê w jego rozwoju psychoruchowym. Dziecko bawi siê dla samej rado¶ci p³yn±cej z zabawy, nie d±¿y do osi±gniêcia
jakiego¶ celu. Nawet gry i sporty s± dla ma³ych dzieci form± zabawy, mimo z góry narzuconego regulaminu, gdy¿ celem jest tam doznawanie przyjemno¶ci, a nie wspó³zawodnictwo. W zabawie dziecko komunikuje siê, osi±ga warto¶ciowe i kszta³c±ce do¶wiadczenia, roz³adowuje emocje oraz uczy siê zachowañ prospo³ecznych. Ró¿ne formy zabaw, np.: tematyczne, konstrukcyjne, sportowe, z elementami rytmiki ucz± koncentracji uwagi, obserwacji, rozwijaj± poczucie sukcesu i rosn±cej kompetencji.

Spotkanie z Psem (SP) - zajêcia z psem, które maj± na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiêdzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadz±cego) uczestnicy przyzwyczajaj± siê do kontaktu z psem, g³aszcz± go, wydaj± polecenia. Zajêcia SP maj± za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ³adunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, prze³amuj± lêki w kontaktach z otoczeniem, stymuluj± rozwój zmys³ów, pobudzaj± aktywno¶æ, pozwalaj± oderwaæ siê od otaczaj±cej rzeczywisto¶ci. W zale¿no¶ci od potrzeb podopiecznych i mo¿liwo¶ci placówki maj± formê spotkañ indywidualnych lub pracy grupowej. Mog± odbywaæ siê w formie spotkañ jednorazowych lub zajêæ cyklicznych. Czas trwania zwykle nie jest jednoznacznie okre¶lony. Kynoterapeuta/dogoterapeuta prowadzi dokumentacjê zajêæ polegaj±c± na zapisie spostrze¿eñ dotycz±cych zachowania siê podopiecznych. 

Edukacja z Psem (EP) - zajêcia maj± na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej, co wymaga odpowiedniego przygotowania (scenariusza) oraz wiedzy i umiejêtno¶ci osób prowadz±cych wykraczaj±cych poza ramy SP. Dlatego wyodrêbniono je w oddzielnej formie. Zajêcia najczê¶ciej odbywaj± siê w przedszkolach i szko³ach. Pies uczestnicz±c aktywnie w zajêciach motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaznych warunków emocjonalnych zwiêksza mo¿liwo¶ci przyswojenia wiedzy. Dziecko chêtniej zapamiêtuje tre¶ci, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel - pies. EP pomaga równie¿ osobom o obni¿onej percepcji lub niechêci (z ró¿nych powodów) do przyswajania wiedzy i przebywania w szkole. Zajêcia prowadzone s± w grupach (klasach) lub indywidualnie przez zespó³ kynoterapeutyczny kierowany przez pedagoga. Maj± okre¶lony scenariusz realizuj±cy program nauczania. Wskazana jest ewaluacja i dokumentacja zajêæ. 

 

Kurs zawodowy, instruktorski w zakresie dogoterapii/kynoterapii czyli terapii kontaktowej z udzia³em psa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego


Cel kursu: kompleksowy kurs daj±cy wiedzê ogóln±, umiejêtno¶ci i kwalifikacje zawodowe w obrêbie zawodu Kynoterapeuta (dogoterapeuta) wpisanego do Klasyfikacji zawodów i specjalno¶ci pod numerem 323007.


Adresaci kursu: 

zainteresowane kynoterapi±/dogoterapi± osoby:
- pracuj±ce z dzieæmi, m³odzie¿± lub osobami doros³ymi w placówkach systemów: edukacji, zdrowia lub pomocy  spo³ecznej lub
- maj±ce zamiar podj±æ pracê kynoterapeuty w jednostkach organizacyjnych systemów: edukacji, zdrowia lub pomocy spo³ecznej lub
- planuj±ce w³±czyæ kynoterapiê do indywidualnej praktyki w swoim gabinecie specjalistycznym lub
planuj±ce prowadziæ indywidualn± praktykê kynoterapeutyczn±.
- osoby co najmniej z wyształceniem średnim


    
        Pobierz plakat


Program kursu

 

Celem kursu jest kompleksowe przygotowanie nauczycieli, wolontariuszy oraz pracowników o¶wiatowych do prowadzenia zajêæ z zakresu dogoterapii/kynoterapii. Plan zajêæ Kursu obejmuje zarówno zajêcia teoretyczne z zakresu oligofrenopedagogiki, psychologii rozwojowej, elementów logopedii, podstaw z zakresu pierwszej pomocy w nag³ych wypadkach oraz metodologii prowadzenia zajêæ z udzia³em psa. W ramach warsztatów Uczestnik pozna metody i techniki szkolenia psów terapeutycznych. 


Kynoterapia/dogoterapia, to umiejêtno¶æ osi±gania celów terapeutycznych poprzez udzia³ w zajêciach psa.

Kurs Doskonalenia Zawodowego z zakresu terapii kontaktowej z udzia³em psa odbywa siê w ramach dokszta³cania zawodowego dla nauczycieli i pozwala na zdobycie wiedzy z zakresu kynoterapii.

 

Wyk³ady:

  • "Trzy p³aszczyzny porozumienia - jak budowaæ konstruktywn± relacjê z psem pracuj±cym",
  • "Metody pozytywnego wzmocnienia w szkoleniu psów terapeutycznych",
  • "Techniki pozytywnego wzmacniania w szkoleniu psów terapeutycznych”,
  • "Kynoterapia - definiowanie",
  • "Kynoterapia – charakterystyka zagadnienia i badania naukowe",
  • "Klasyfikacja zajêæ z udzia³em psa”,
  • "Higiena pracy psa terapeutycznego",
  • "Elementy psychologii rozwojowej”,
  • "Elementy psychologii wychowawczej”,
  • "Elementy psychologii klinicznej",
  • "Komunikacja interpersonalna z dzieckiem w kontek¶cie terapii wspieranej udzia³em psa",
  • "Pedagogika specjalna w ujêciu kynoterapeutycznym",
  • "Elementy logopedii - studium przypadku na przyk³adzie sesji z udzia³em psa terapeutycznego",
  • "Pierwsza pomoc - podstawy ratownictwa medycznego",
  • "Choroby odzwierzêce".


Warsztaty:

  • "Zasady bezpiecznego postêpowania z psem - co wp³ywa na poczucie bezpieczeñstwa u psa i komfort jego pracy",
  • "Nauka podstawowych æwiczeñ wykorzystywanych w kynoterapii - dynamiczne i statyczne",
  • "Umiejêtno¶ci wspó³pracy z psem w ró¿nych sytuacjach - zasady moderowania sesji z uwagi na psa terapeutycznego",
  • "Umiejêtno¶æ w³a¶ciwego wprowadzenia i zastosowania akcesoriów terapeutycznych",
  • "Praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu kynoterapii - zajêcia z dzieæmi".

 

WYK£ADOWCY:

Instruktorzy i specjali¶ci kynoterapii, instruktorzy szkolenia psów, zoopsycholodzy, weterynarz, bechawiorybebewyk³adowcy akademiccy specjali¶ci – praktycy w zakresie: pedagogiki, psychopedagogiki, psychologii, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, logopedii. 


! Absolwenci kursu po zdaniu egzaminów i przedstawieniu za¶wiadczenia o odbyciu praktyki otrzymuj± Za¶wiadczenie potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji zawodowych w obrêbie zawodu Kynoterapeuta (dogoterapeuta) na druku MEN.

Uczestnik szkolenia otrzymuje uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji: kynoterapia/dogoterapia. Uzyskane w ten sposób uprawnienia s± zgodne z ustaw± o sporcie, rozporz±dzeniem MEN oraz rozporz±dzeniem Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej.

!
Dodatkowo absolwent otrzymuje legitymacjê w wersji plastikowej wraz z numerem UBEZPIECZENIA, za¶wiadczenie MEN oraz CERTYFIKAT ukoñczenia kursu, w jêzyku polskim i angielskim, umo¿liwiaj±cy podjêcie legalnej pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Kurs instruktora dogoterapii 
daje mo¿liwo¶æ legalnego zatrudnienia w zakresie prowadzenia m.in.: zajêæ dogooterapeutycznych jako terapii wspomagaj±cej inne terapie, zajêæ rekreacyjnych z wykorzystaniem psów organizowanych dla dzieci, m³odzie¿y i osób doros³ych oraz innych form zajêæ zorganizowanych, w których uczestnicz± psy. Ponadto, osoba posiadaj±ca ww. kurs mo¿e wspó³pracowaæ przy wszelkiego rodzaju projektach unijnych, przy których wymagane jest wykazanie przez instruktora uprawnieñ zawodowych, zajêciach rekreacyjnych z wykorzystaniem psów organizowanych dla dzieci, m³odzie¿y i osób doros³ych,  innych formach zajêæ zorganizowanych, w których uczestnicz± psy, skierowanych do dzieci, m³odzie¿y oraz osób doros³ych a które nie posiadaj± cech terapii oraz rekreacji.

! Uzyskanie imiennego certyfikatu ukoñczenia szkolenia zawodowego, który  jest zgodny z  Rozporz±dzeniem Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 14 wrze¶nia 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia us³ug rynku pracy (Dz. U. Nr 177 poz. 1193 z 2010 r. z pó¼n. zm.). Kwalifikacje zawodowe w obrêbie zawodu Kynoterapeuta (dogoterapeuta) wpisanego do Klasyfikacji zawodów i specjalno¶ci pod numerem 323007.

! Dodatkowo otrzymujecie Pañstwo za¶wiadczenie o otrzymaniu licencji zawodowej, który jest dokumentem potwierdzaj±cym uzyskanie uprawnieñ zawodowych. Otrzymany certyfikat stanowi dokument wpisania Pañstwa na listê licencjonowanych dogoterapeutów akredytowanych przez Polski Zwi±zek Zooterapeutów i Przewodników Zwierz±t Pracuj±cych.

! Na podstawie Za¶wiadczenia absolwenci kursu mog± obiegaæ siê o umieszczenie w Rejestrze Certfikowanych Kynoterapeutów.

! Dogoterapia jest terapi± wspomagaj±c± inne terapie specjalistyczne. Zgodnie z miêdzynarodowymi wytycznymi prowadzenia terapii, osoba prowadz±ca samodzielnie terapiê powinna posiadaæ odpowiednie dokumenty i wykszta³cenie pozwalaj±ce na wykonywanie zawodu w zakresie wiedzy i umiejêtno¶ci, który dana terapia obejmuje. 

! Dogoterapia nie mo¿e byæ traktowana jako alternatywa dla innych terapii, gdy¿ (na podstawie prowadzonych dotychczas ¶wiatowych badañ) nie posiada cech samodzielno¶ci terapeutycznej – nie mo¿e byæ traktowana jako samodzielna, zamkniêta metoda leczenia.


Wymogi stawiane uczestnikom szkolenia

Zawód dogoterapeuty jest wpisany na listê zawodów prowadzon± przez Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej. Z tego powodu przed osobami wykonuj±cymi ten zawód, MPiPS stawia wymagania dotycz±ce stopnia wykszta³cenia i posiadanej wiedzy. Jest to wymóg formalny i nie podlega negocjacjom i umowom indywidualnym.

Dogoterapeuta jest zawodem zakwalifikowanym do dzia³u obejmuj±cego samodzielnych specjalistów. Zgodnie z wymogiem ustawodawcy – samodzielny specjalista musi posiadaæ co najmniej wykszta³cenie ¶rednie.

Dogoterapia jest terapi± wspomagaj±c± inne terapie specjalistyczne
. Zgodnie z miêdzynarodowymi wytycznymi prowadzenia terapii, osoba prowadz±ca samodzielnie terapiê powinna posiadaæ odpowiednie dokumenty i wykszta³cenie pozwalaj±ce na wykonywanie zawodu w zakresie wiedzy i umiejêtno¶ci, który dana terapia obejmuje. 

Dogoterapia nie mo¿e byæ traktowana jako alternatywa dla innych terapii
, gdy¿ (na podstawie prowadzonych dotychczas ¶wiatowych badañ) nie posiada cech samodzielno¶ci terapeutycznej – nie mo¿e byæ traktowana jako samodzielna, zamkniêta metoda leczenia.

Zjazdy:  Kursy prowadzone s± w systemie weekendowym. 6 zjazdów w soboty, zajêcia od 9.00 do 15.00

Czê¶æ zajêæ teoretycznych dla platformie zdalnego nauczania.

Cena: 1750 z³ brutto za osobê, w tym: 400,00 z³ p³atne zaliczkowo – data wp³aty decyduje o terminie wpisania na listê uczestników kursu. Kwota ta stanowi dla organizatora gwarancjê Pañstwa uczestnictwa w szkoleniu.

Pozosta³a kwotê mo¿na wp³acaæ ratalnie (bez dodatkowego oprocentowania) do dnia zakoñczenia kursu.
W przypadku potrzeby roz³o¿enia op³at na wiêksz± ilo¶æ rat, prosimy o kontakt z nami przed rozpoczêciem szkolenia w celu ustalenia indywidualnego terminarza wnoszenia op³at.
Prowadzimy równie¿ szkolenia dofinansowane przez Urz±d Pracy oraz O¶rodki Pomocy Spo³ecznej.


Zni¿ki cenowe:

  • w przypadku jednoczesnego zg³oszenia minimum 3 osób udzielamy 5% rabatu, dla wszystkich zg³oszonych uczestników;
  • w przypadku jednoczesnego zg³oszenia minimum 5 osób udzielamy 10% rabatu, dla wszystkich zg³oszonych uczestników.



FINANSOWANIE SZKOLENIA PRZEZ URZ¡D PRACY:


Istnieje mo¿liwo¶æ sfinansowania szkolenia przez Urz±d Pracy. Osoby zarejestrowane w Urzêdzie Pracy i zdecydowane na stworzenie w³asnego, ciekawego miejsca pracy mog± uzyskaæ pomoc finansow± z U.P. obejmuj±c± koszt szkolenia i dodatki szkoleniowe. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdzia³aniu bezrobociu, z pó¼niejszymi zmianami (art. 14 do 18). Szczegó³owych informacji udzielaj± lokalne Urzêdy Pracy. W celu uzyskania informacji proszê zg³osiæ siê do Urzêdu Pracy w miejscu zameldowania.



Nasza placówka wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych